داریوش شایگان نویسنده، اندیشمند و مترجم بنام ایرانی درگذشت Reviewed by Momizat on . ادبیات اقلیت ـ داریوش شایگان اندیشمند، نویسنده و مترجم سرشناس ایرانی، پس از تحمل یک دوره بیماری سخت بر اثر سکتۀ مغزی، صبح روز پنجشنبه دوم اسفند 1397 در بیمارستا ادبیات اقلیت ـ داریوش شایگان اندیشمند، نویسنده و مترجم سرشناس ایرانی، پس از تحمل یک دوره بیماری سخت بر اثر سکتۀ مغزی، صبح روز پنجشنبه دوم اسفند 1397 در بیمارستا Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » خبر و گزارش » داریوش شایگان نویسنده، اندیشمند و مترجم بنام ایرانی درگذشت

داریوش شایگان نویسنده، اندیشمند و مترجم بنام ایرانی درگذشت

داریوش شایگان نویسنده، اندیشمند و مترجم بنام ایرانی درگذشت

ادبیات اقلیت ـ داریوش شایگان اندیشمند، نویسنده و مترجم سرشناس ایرانی، پس از تحمل یک دوره بیماری سخت بر اثر سکتۀ مغزی، صبح روز پنجشنبه دوم اسفند ۱۳۹۷ در بیمارستان فیروزگر تهران در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

آخرین اثر منتشرشده از داریوش شایگان فانوس جادویی زمان (دربارۀ زندگی و آثار مارسل پروست، نویسندۀ بنام فرانسوی) بود که سال گذشته در انتشارات فرهنگ معاصر منتشر شد که به رمان بزرگ پروست، در جستجوی زمان از دست رفته می‌پردازد و در ۴۸۰ صفحه منتشر شده است.

داریوش شایگان متولد سال ۱۳۱۴ در تهران است. او در تهران به مدرسه کاتولیک «سن‌لویی» که درس‌هایش به زبان فرانسه تدریس می‌شد رفت. بعد از آن برای تحصیل به خارج از کشور رفت و با اخذ درجه دکتری در رشته هندشناسی در سال ۱۳۴۷ به ایران بازگشت و به تحقیقات خود درباره ادیان به‌ویژه ادیان هندی ادامه داد که حاصل آن کتابی دوجلدی بود به نام ادیان و مکتب‌های فلسفی هند که از سوی انتشارات امیرکبیر منتشر شد.

شایگان پیش از آن دیدگاه‌های نظری‌اش را در کتاب آسیا در برابر غرب منتشر کرده بود که همچنان از کتاب‌های مهم در حوزه اندیشه معاصر ایرانی است. او همچنین چند سال بعد کتاب بت‌های ذهنی و خاطره‌های ازلی را منتشر کرد.

تصوف و هندوئیسم (آیین هندو و عرفان اسلامی بر مبنای کتاب مجمع البحرین نوشته داراشکوه ترجمه به فارسی توسط جمشید ارجمند)، افسون‌زدگی جدید، هویت چهل‌تکه و تفکر سیار ترجمه فاطمه ولیانی، بینش اساطیری (نشر اساطیر)، پنج اقلیم حضور (نشر فرهنگ معاصر)، در جستجوی فضاهای گمشده (نشر فرزان روز) و نگاه شکسته ترجمه علیرضا منافزاده (نشر فرزان روز) از دیگر آثار او به شمار می‌رود.

علاوه بر آثاری که شایگان نوشته دو کتاب نیز به زندگی و آثارش پرداخته‌اند که اولی زیر آسمان‌های جهان است که گفت‌وگویی بلند است از سوی رامین جهانبگلو که با شایگان انجام شده و انتشارات فرزان روز منتشر کرده است. آمیزش افق‌ها کتاب دیگری است که گلچین و منتخبی از آثار گذشته شایگان است که به کوشش محمدمنصور هاشمی به همراه مقدمه‌ای طولانی از سوی نشر فرزان روز منتشر شده است.

داریوش شایگان روز ۵ بهمن ماه۱۳۹۶ دچار سکته مغزی شده بود.

ادبیات اقلیت درگذشت این نویسنده و اندیشمند را به جامعۀ ادبی و علمی و تمامی بازماندگان تسلیت می‌گوید.

ادبیات اقلیت / ۲ اسفند ۱۳۹۷

تمامی حقوق برای پایگاه اینترنتی «ادبیات اقلیت» محفوظ است.

رفتن به بالا