نمی‌توانیم ادامه دهیم، ادامه می‌دهیم Reviewed by Momizat on . ادبیات اقلیت ـ پایگاه ادبی پروبلماتیکا کتابی را دربارۀ مفهوم ادبیات اقلیت منتشر کرده است که دربردارندۀ گفت‌وگوی سمیرا رشیدپور، فرهاد حیدری گوران و فاضل محمود در ادبیات اقلیت ـ پایگاه ادبی پروبلماتیکا کتابی را دربارۀ مفهوم ادبیات اقلیت منتشر کرده است که دربردارندۀ گفت‌وگوی سمیرا رشیدپور، فرهاد حیدری گوران و فاضل محمود در Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » خبر و گزارش » نمی‌توانیم ادامه دهیم، ادامه می‌دهیم

نمی‌توانیم ادامه دهیم، ادامه می‌دهیم

گفت وگویی درباره ادبیات اقلیت
نمی‌توانیم ادامه دهیم، ادامه می‌دهیم

ادبیات اقلیت ـ پایگاه ادبی پروبلماتیکا کتابی را دربارۀ مفهوم ادبیات اقلیت منتشر کرده است که دربردارندۀ گفت‌وگوی سمیرا رشیدپور، فرهاد حیدری گوران و فاضل محمود دربارۀ این موضوع است. این کتاب دهمین کتاب از مجموعه کتاب های پروبلماتیکاست.

در مقدمۀ این گفت‌وگو آمده است:

ایده‌ی «ادبیات اقلیت» را اولین بار دولوز وگتاری در کتاب «کافکا: به سوی ادبیات اقلیت» (۱۹۷۵) مطرح کردند. در واقع شاید بتوان گفت این کتاب محصول اوج همکاری دلوز و گتاری است. آنها در این بخش شاخص‌هایی را برای ادبیات اقلیت برمی‌شمارند که در این گفتگو به موضوع اصلی بحث ما بدل شده است.

سعی ما بر آن بود تا مفاهیمی مانند زبانِ اکثریت، زبان اقلیت، زبان بومی، قلمروزدائی، قلمرویابی، بیان جمعی، سیاسی بودن ادبیات اقلیت را به بحث در زبان فارسی و ادبیات فارسی بکشانیم.

بخش «ادبیات اقلیت چیست؟» دلوز و گتاری در سال ۱۳۷۴ در کتاب سرگشتگی نشانه‌ها (نمونه‌های نقد پست‌مدرن؛ گزینش و ویرایش مانی حقیقی) با ترجمه‌ی بابک احمدی به فارسی ترجمه شد. متن اصلی این کتاب هم دو دهه بعد یعنی در سال ۱۳۹۲ تقریباً به صورت همزمان با دو ترجمه به دست خواننده‌ی فارسی‌زبان رسید.

متن حاضر اولین بخش از سلسله مباحثات پیرامون مساله‌ی «اقلیت» است که حول گفت‌و‌گویی میان فرهاد حیدری گوران، نویسنده و پژوهشگر؛ سمیرا رشیدپور، نویسنده و مترجم، و فاضل محمود، مترجم و محقق ادبیات فارسی شکل گرفته‌. در واقع این گفت‌وگوی سه نویسنده‌ی کورد به زبان «فارسی» است.

برای دانلود کتاب اینجا را کلیک کنید.

ادبیات اقلیت / ۱۶ آذر ۱۳۹۴

تمامی حقوق برای پایگاه اینترنتی «ادبیات اقلیت» محفوظ است.

رفتن به بالا