خودکشی کورش اسدی با گاز؛ با انتشار یک مجلۀ الکترونیک اعلام شد Reviewed by Momizat on . ادبیات اقلیت ـ بیست روز پس از مرگ کورش اسدی، با انتشار مجلۀ الکترونیک پاد ـ داتیک اعلام شد: خودکشی کورش اسدی با گاز. کورش اسدی، نویسنده مطرح کشورمان نیمه شب دوم ادبیات اقلیت ـ بیست روز پس از مرگ کورش اسدی، با انتشار مجلۀ الکترونیک پاد ـ داتیک اعلام شد: خودکشی کورش اسدی با گاز. کورش اسدی، نویسنده مطرح کشورمان نیمه شب دوم Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » خبر و گزارش » خودکشی کورش اسدی با گاز؛ با انتشار یک مجلۀ الکترونیک اعلام شد

خودکشی کورش اسدی با گاز؛ با انتشار یک مجلۀ الکترونیک اعلام شد

خودکشی کورش اسدی با گاز؛ با انتشار یک مجلۀ الکترونیک اعلام شد

ادبیات اقلیت ـ بیست روز پس از مرگ کورش اسدی، با انتشار مجلۀ الکترونیک پاد ـ داتیک اعلام شد: خودکشی کورش اسدی با گاز.

کورش اسدی، نویسنده مطرح کشورمان نیمه شب دوم تیر ۱۳۹۶ در منزل شخصی خود در تهران درگذشت.

پس از مرگ او اعلام شد که با توجه به درگذشت او در منزل شخصى، پیکر وى برای مشخص شدن علت مرگ به پزشکى قانونى تحویل داده شده است. اما حتا پس از مراسم تشییع و دفن و بزرگداشت وی، علت مرگ کورش اسدی رسماً اعلام نشد. هرچند اخبار غیررسمی حاکی از مرگ خودخواسته او بود.

مجله الکترونیک پاد داتیک، که روز پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ و پس از گذشت بیست روز از مرگ کورش اسدی، به قلم و همت جمعی از نویسندگان و اهل قلم و دوستان اسدی منتشر شده است، بر خبر خودکشی کورش اسدی صحه می‌گذارد و با پرداختن به موضوع خودکشی و آن هم از نوع «خودکشی با گاز» برای نخستین بار این خبر را تأیید کرده است. هرچند هنوز رسماً به جزئیات و مستندات این مسئله پرداخته نشده است و مشخص نیست تا چه زمانی مرگ این نویسنده به صورت معما باقی خواهد ماند.

در مقدمۀ این مجله با عنوان «خودکشی با گاز» می‌خوانیم:

«خودکشی با گاز» واکنشی ست به «متافیزیک حقیقت»ی که پرفوومنس خودکشی اسدی را نه حقیقت که مجاز می‌خواند. هم آنچه در تلاش برای تصرف فضا و مصادره به مطلوب کردن جسدی رها شده دارد. «خودکشی با گاز» پیش از آنکه در ثنا و ستایش یک نویسنده باشد، خدشه و شکافی ست بر هژمونی حاکم و کاپیتالیسم فرهنگی ی که در پی مصرف سوژه و تولید مازاد است. بازگرداندن متنی ست که به حاشیه رانده شده. برجسته کردن رخدادی ست که سانسور شده و آشکار کردن خشونتی ست که بر یک جسد روا شده.

معرفی بیشتر و دانلود نخستین شمارۀ مجله الکترونیک پاد ـ داتیک

ادبیات اقلیت / ۲۴ تیر ۱۳۹۶

 

خبر تکمیلی:

آتفه چهارمحالیان، همسر کورش اسدی، شامگاه چهارشنبه، ۲۸ تیر ماه، با تلویزیون فارسی بی بی سی، گفت وگو کرد و خبر خودکشی کورش اسدی با گاز را تأیید کرد.

ویدئوی این گفت وگو را اینجا ببینید.

متن سخنان آتفه چهارمحالیان به نقل از خبرگزاری ایلنا به این شرح است:

روز درگذشت کوروش اسدی من ساعت ۱۱ صبح از منزل خارج شدم و قرار بود کوروش آن شب عازم شیراز شود و من از وی خواستم که به سفر نرود. موقعی که به خانه برگشتم؛ متوجه شدم که کوروش با گاز خودکشی کرده است. دلیل عدم اعلام علت مرگ کوروش و خودکشی کردن او؛ این است که خودکشی نوعی قتل به شمار می‌رود و تا زمانی که کاملا اثبات نشود خودکشی صورت گرفته؛ نمی‌توان آن را اعلام کرد. زمانی که وارد خانه شدم با یک برگه و چند خطی که روی آن نوشته بود، مواجه شدم. کوروش روی آن کاغذ نوشته بود: در خودکشی من هیچ فردی مقصر نبوده است. من خسته هستم و به لحاظ روحی نمی‌توانم ادامه زندگی بدهم و نمی‌خواهم که مادرم از این مسئله خبردار شود. او در این نامه همه اموال و دارایی خود را به من بخشیده بود. ما مجبور بودیم تا زمانی که پرونده کاملا توسط پلیس بسته نشود دلیل را اعلام نکنیم. روز تشییع جنازه که اجازه دفن داده شد‌، بازهم اجازه اعلام نداشتیم خبر خودکشی کوروش را اعلام کنیم. در این یکی دو روزه گروهی می‌خواستند علت مرگ را سیاسی اعلام کنند و حتی صحبت برگزاری تجمع برای مرگ کوروش بود. در این میان برخی گفتند اگر برای مرگ کوروش تجمعی صورت بگیرد؛ برای کتاب‌های او مشکل پیش آمده و دیگر مجوز نخواهد گرفت. از این رو من ترجیح دادم علت واقعی مرگ او را اعلام کنم.

ادبیات اقلیت / ۲۹ تیر ۱۳۹۶

تمامی حقوق برای پایگاه اینترنتی «ادبیات اقلیت» محفوظ است.

رفتن به بالا