ساعت بغداد / شهد الراوی (نامزد نهایی جایزه بوکر عربی ۲۰۱۸) Reviewed by Momizat on . ادبیات اقلیت ـ رمان "ساعت بغداد" نوشتۀ شهد الراوی، از کشور عراق، یکی از شش نامزد نهایی جایزه بوکر عربی در سال 2018 معرفی شده است. خلاصۀ رمان: این رمان در شهر بغ ادبیات اقلیت ـ رمان "ساعت بغداد" نوشتۀ شهد الراوی، از کشور عراق، یکی از شش نامزد نهایی جایزه بوکر عربی در سال 2018 معرفی شده است. خلاصۀ رمان: این رمان در شهر بغ Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » یادداشت » دربارۀ کتاب » ساعت بغداد / شهد الراوی (نامزد نهایی جایزه بوکر عربی ۲۰۱۸)

ساعت بغداد / شهد الراوی (نامزد نهایی جایزه بوکر عربی ۲۰۱۸)

ساعت بغداد / شهد الراوی (نامزد نهایی جایزه بوکر عربی ۲۰۱۸)

ادبیات اقلیت ـ رمان “ساعت بغداد” نوشتۀ شهد الراوی، از کشور عراق، یکی از شش نامزد نهایی جایزه بوکر عربی در سال ۲۰۱۸ معرفی شده است.

خلاصۀ رمان:

این رمان در شهر بغداد می‌گذرد، و از زبان دخترکی روایت می‌شود که در سال ۱۹۹۱ هنگام حملات هوایی نیروهای ائتلاف، در یکی از پناهگاه‌ها با دخترکی دیگر آشنا می‌شود. دو دختر آرزوها و رؤیاهای خود را با هم به اشتراک می‌گذارند؛ و رؤیاهاشان با خیالات و اوهام درمی‌آمیزد. شخصی غریبه به شهر می‌آید که پیش‌گویی‌های او از آیندۀ مبهم شهر منتهی به موج مهاجرت دسته‌جمعی خانواده‌ها از شهر می‌شود؛ و شهر را خالی از سکنه می‌کند. دخترها پس از آن‌که دخترک سومی به آن‌ها می‌پیوندد، شروع به تدوین تاریخ زادگاه خود در دفتری مخفی می‌کنند؛ تا آن را از فراموشی نجات دهند. در این‌جا کودکی‌ها، نوجوانی‌ها و سپس روزهای دانشگاه و جنگ روایت می‌شود؛ جنگی که منجر به سقوط شهر بغداد و آغاز موجی از مهاجرت‌های جدید می‌شود.

دربارۀ نویسنده:

شهد الراوی، نویسندۀ عراقی، در سال ۱۹۸۶ در بغداد زاده شد. پس از پایان مقطع متوسطه با خانواده به سوریه منتقل شد و تحصیلات دانشگاهی خود را تا مقطع فوق لیسانس در دو رشتۀ انسان‌شناسی و مدیریت نوین به سرانجام رساند. “ساعت بغداد” اولین رمان اوست که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. کپی رایت این رمان متعلق به انتشارات “وون وورلد” در انگلستان است و به‌تازگی آن را منتشر کرده است.

***

جایزه عربی بوکر در سال ۲۰۰۷ به همت هیئت گردشگری و فرهنگ ابوظبی و با پشتیبانی جایزه بوکر بریتانیا پایه گذاری شد.

این جایزه صرفاً در حوزه رمان برگزار می‌شود و لیست نهایی آن شامل شش رمان می شود. به جز تضمین ترجمه رمان برتر، به هر یک از شش رمان راه یافته به لیست نهایی، مبلغ ده هزار دلار و به رمان برگزیده علاوه بر آن مبلغ پنجاه هزار دلار پرداخت می‌شود.

مؤسسۀ جایزۀ بین المللی بوکر عربی روز چهارشنبه ۲۱ فوریه ۲۰۱۷ (دوم اسفند ۱۳۹۶) فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر عربی سال ۲۰۱۸ را معرفی کرد.

این فهرست دربردارندۀ شش رمان به این شرح است:

– «جنگ دوم سگ» (حرب الکلب الثانیه) نوشته ابراهیم نصرالله از فلسطین؛

– «ساعت بغداد» (ساعه بغداد) نوشته شهد الراوی از عراق؛

– «گل‌هایی که طعمۀ آتش شدند» (زهور تأکلها النار) نوشته امیر تاج السر از سودان؛

– «میراث سنگ قبرها» (وارث الشواهد) نوشته ولید الشرفا از فلسطین؛

– «وضعیت دشوار متهم “ک”» (الحاله الحرجه للمدعو “ک”) نوشته عزیز محمد از عربستان؛

– «ترسوها» (الخائفون) نوشته دیمه ونوس از سوریه.

برگزیدۀ نهایی این جایزه ۲۴ آوریل ۲۰۱۸ (۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ) و در شب افتتاحیۀ نمایشگاه کتاب ابوظبی اعلام خواهد شد.

گزارش و معرفی از: فرزدق اسدی

ادبیات اقلیت / ۵ اسفند ۱۳۹۶

 

تمامی حقوق برای پایگاه اینترنتی «ادبیات اقلیت» محفوظ است.

رفتن به بالا