درگذشت پرویز کلانتری خالق «کدو قلقله زن» Reviewed by Momizat on . به گزارش خبرنگار ایلنا، پرویز کلانتری نقاش،‌ تصویرگر، نویسنده و روزنامه‌نگار جمعه شب (31اردیبهشت) در سن 85 سالگی در گذشت. او در آذرماه سال 93 دچار سکته مغزی شد به گزارش خبرنگار ایلنا، پرویز کلانتری نقاش،‌ تصویرگر، نویسنده و روزنامه‌نگار جمعه شب (31اردیبهشت) در سن 85 سالگی در گذشت. او در آذرماه سال 93 دچار سکته مغزی شد Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » خبر و گزارش » درگذشت پرویز کلانتری خالق «کدو قلقله زن»

درگذشت پرویز کلانتری خالق «کدو قلقله زن»

درگذشت پرویز کلانتری خالق «کدو قلقله زن»

به گزارش خبرنگار ایلنا، پرویز کلانتری نقاش،‌ تصویرگر، نویسنده و روزنامه‌نگار جمعه شب (۳۱اردیبهشت) در سن ۸۵ سالگی در گذشت.

او در آذرماه سال ۹۳ دچار سکته مغزی شد و از آن زمان تاکنون در بستر بیماری بود وجمعه شب به دلیل عوارض ناشی از این سکته و کهولت سن دارفانی را وداع گفت.

پرویز کلا‌نتری طالقانی، متولد اول فروردین سال ۱۳۱۰ در زنجان بود و از جمله هنرمندان مکتب سقاخانه‌ای محسوب می‌شد. از سال ۵۳ با شروع نقاشی‌های کاهگلی، دوره تازه‌ای را در زندگی هنری خود آغاز کرد که تا واپسین روزهای عمرش ادامه یافت. تابلوهای او جلوه‌ای ملموس از زندگی مردمان کویر را در خود داشتند.

این هنرمند بیش از ۴۰ سال به تصویرگری پرداخت و نزدیک به ۲۶ کتاب کودک همچون “کدو قلقله زن”، “جمجمک برگ خزون”، “گل اومد بهاراومد” و “رنگین کمان”را تصویرگری کرده ‌است.

کلانتری در مهرماه ۹۱ نمایشگاهی از آثار تصویرگری این کتاب‌ها را با نام «به یاد کودکی» برپا کرد تا تجدید خاطره‌ای باشد برای کسانی که از این شخصیت‌های کتاب‌های درسی خاطره دارند.

او نیز خالق نقاشی درس‌های معروفی همچون «مرغابی‌ها و لاک پشت»، «روباه و خروس» و البته داستان «روباه و زاغ» است.

زمان برگزاری تشییع جنازه این هنرمند متعاقبا اعلام می‌شود.

ادبیات اقلیت / ۱ خرداد ۱۳۹۵

کانال سایت ادبیات اقلیت در تلگرام

تمامی حقوق برای پایگاه اینترنتی «ادبیات اقلیت» محفوظ است.

رفتن به بالا