اعلام نتیجه‌ اولین مرحله‌ داوری چهارمین دوره‌ جایزه‌ شعر احمد شاملو Reviewed by Momizat on . ادبیات اقلیت ـ چهارمین دوره  جایزه شعر احمد شاملو برگزیدگان مرحله اول خود را اعلام کرد. متن بیانیۀ هیئت داوران این جایزه به این شرح است: هیئت داوران مرحله‌ اول ادبیات اقلیت ـ چهارمین دوره  جایزه شعر احمد شاملو برگزیدگان مرحله اول خود را اعلام کرد. متن بیانیۀ هیئت داوران این جایزه به این شرح است: هیئت داوران مرحله‌ اول Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » خبر و گزارش » جوایز ادبی » جایزه شعر شاملو » اعلام نتیجه‌ اولین مرحله‌ داوری چهارمین دوره‌ جایزه‌ شعر احمد شاملو

اعلام نتیجه‌ اولین مرحله‌ داوری چهارمین دوره‌ جایزه‌ شعر احمد شاملو

اعلام نتیجه‌ اولین مرحله‌ داوری چهارمین دوره‌ جایزه‌ شعر احمد شاملو

ادبیات اقلیت ـ چهارمین دوره  جایزه شعر احمد شاملو برگزیدگان مرحله اول خود را اعلام کرد. متن بیانیۀ هیئت داوران این جایزه به این شرح است:

هیئت داوران مرحله‌ اول چهارمین دوره‌ جایزه‌ شعر احمد شاملو ضمن سپاسگزاری از همراهی و همکاری شاعران و نیز ناشران گرامی به اطلاع می‌رساند که تا پایان مرداد ماه ۱۳۹۷ (مهلت تعیین‌شده) ۲۰۴ عنوان اثر برای شرکت در جایزه‌ شعر شاملو ارسال شد.

از میان این کتاب‌ها ۱۶۹ عنوان مجموعه‌شعر چاپ اول سال ۱۳۹۶ خورشیدی که شرایط حضور در این رقابت ادبی را دارا بود، طی بیش از سه ماه به دقت از سوی داوران مورد بررسی قرار گرفت و پس از جلسات بحث و تبادل نظر میان ایشان، ۱۵ اثر به اتفاق آرا برای شرکت در مرحله‌ی دوم انتخاب شد.

مبنای انتخاب و امتیازدهی داشته‌ها و دانش ادبی داوران و همچنین نظرگاه‌های احمد شاملو و معیارهایی بود که دبیرخانه‌ جایزه از میان نظرات مکتوب احمد شاملو در مورد شعر نو استخراج، مقوله‌سازی و مدون کرده است؛ معیارهایی همچون شاعرانگی و برخورداری از منطق شاعرانه، آرمان‌خواهی در عین شعار‌زده نبودن، پیوند داشتن با جامعه: بی عار و درد نبودن و صدای جامعه بودن؛ بازتاب یافتن تلقیات اجتماعی شاعر در شعرش، واجد مسئولیت تاریخی و نگاه انتقادی بودن، متعهد بودن در قبال زبان: شناخت زبان و به کارگیری ظرفیت‌های آن همچون پالودگی و پویایی و نوآوری در عین فصاحت، برخورداری از غنای زبانی و نیز افزودن بر غنای آن اما بر اساس قواعد زبان‌شناسی، اندیشه‌ورزانه بودن و اثرگذاری بر فرهنگ و هنر جامعه، تناسب داشتن قالب و محتوا و برخورداری از انسجام ساختاری، پیوند شعر با زندگی: فرزند زمان، هم‌روزگار و معاصر خود بودن و نسبت داشتن شعر با فرهنگ و زمانه و تبدیل درک فردی به شعور عام: حدیث نفس نبودن و حضور داشتن دیگری در شعر؛ حضور عشق و التزام انسانی در شعر.

داوران مرحله‌ اول، پانزده اثر را شایسته‌ راه‌یابی به مرحله‌ی دوم چهارمین دوره‌ جایزه‌ شعر احمد شاملو به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر تشخیص دادند:

۱. اسفندیاری در چشم چپ. آنا رضایی. نشر هشت.

۲. اسیر غیر جنگی. شجاع گل‌ملایری. نشر هشت.

۳. بالا رفتن از شب. غزاله شمعدانی. نشر حکمت کلمه.

۴. برسد به استخوان‌هایت. روزبه سوهانی. انتشارات مروارید.

۵.بی‌نظمی. آرمین یوسفی. نشر چشمه.

۶. توضیحات شناسنامه. سهند پاک‌بین. انتشارات نصیرا.

۷. خشخاش‌ها. امان میرزایی. انتشارات سوره‌ی مهر.

۸. خط سیاه، متروی لندن. علیرضا آبیر. کتاب فانوس.

۹. خونم را به هواخوری برده‌ام. سمیرا چراغ‌پور. نشر هشت.

۱۰. دومینو. ابوذر پاک‌روان. انتشارات فصل پنجم.

۱۱. شعرهای ونک. حمید یزدان‌پناه. انتشارات بوتیمار.

۱۲. کافه کاتارسیس. آیدا گلنسایی. انتشارات فصل پنجم.

۱۳. نامه‌هایی از کازابلانکا. شهریار بزرگ‌مهر. انتشارات آنیما.

۱۴. نامی نمی‌توان گذاشت. آریا صدیقی. نشر چشمه.

۱۵. هوای خانه را عطر می‌زند. بهاره نوروزی‌سده. نشر هشت.

همچنین، داوران ۸ اثر را به خاطر کسب ۲ رأی از ۳ رأی داوری این مرحله، شایسته‌ تقدیر و معرفی دانستند که به ترتیب حروف الفبا به قرار زیر است:

۱. باران، با انگشت‌های لاغر و غمگین‌اش. مهدی مظفری ساوجی. کتاب کوله‌پشتی.

۲. جبر نباتی. شاهین شیرزادی. نشر افراز.

۳. چون اناری در مشت. شهریار بهروز. انتشارات بوتیمار.

۴. روز جشن کلمات. جواد مجابی. انتشارات بوتیمار.

۵. سایبان سرخ. علی عبداللهی. نشر چشمه.

۶. شب سیاه‌پوست. عمید صادقی‌نسب. نشر هشت.

۷. طرحی از فضای خصوصی. علیرضا بهنام. انتشارات بوتیمار.

۸. کله سحر توی طبق بامداد. وحید ضیایی. انتشارات هزاره‌ی ققنوس.

داوران مرحله‌ی اول چهارمین دوره‌ جایزه‌ شعر احمد شاملو

کاظم کریمیان ــ محمود معتقدی ــ شهریار وقفی‌پور

ادبیات اقلیت / ۱ مهر ۱۳۹۷

تمامی حقوق برای پایگاه اینترنتی «ادبیات اقلیت» محفوظ است.

رفتن به بالا