مهم‌ترین جوایز ادبی فرانسه برای یاسمینا رضا و لیلا سلیمانی Reviewed by Momizat on . به گزارش نیویورک تایمز جایزه «گنکور» 2016 به «لیلا سلیمانی» رمان‌نویس مراکشی ـ فرانسوی رسید و «یاسمینا رضا» رمان و نمایشنامه‌نویس مشهور فرانسوی موفق شد جایزه «ر به گزارش نیویورک تایمز جایزه «گنکور» 2016 به «لیلا سلیمانی» رمان‌نویس مراکشی ـ فرانسوی رسید و «یاسمینا رضا» رمان و نمایشنامه‌نویس مشهور فرانسوی موفق شد جایزه «ر Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » خبر و گزارش » بین الملل » مهم‌ترین جوایز ادبی فرانسه برای یاسمینا رضا و لیلا سلیمانی

مهم‌ترین جوایز ادبی فرانسه برای یاسمینا رضا و لیلا سلیمانی

مهم‌ترین جوایز ادبی فرانسه برای یاسمینا رضا و لیلا سلیمانی

به گزارش نیویورک تایمز جایزه «گنکور» ۲۰۱۶ به «لیلا سلیمانی» رمان‌نویس مراکشی ـ فرانسوی رسید و «یاسمینا رضا» رمان و نمایشنامه‌نویس مشهور فرانسوی موفق شد جایزه «رنودو» را به خود اختصاص دهد.

«سلیمانی» ۳۵ ساله که پیش از این در حوزه روزنامه‌نگاری به طور جدی فعال بوده، این جایزه مهم را برای نگارش «ترانه شیرین» دریافت کرد. او که در ۱۷ سالگی مراکش را به مقصد فرانسه ترک کرده، دوازدهمین زنی است که مهم‌ترین جایزه ادبی کشور فرانسه را از آن خود کرده است. داستان رمان برنده جایزه او که اثری پرفروش است و تاکنون بیش از ۷۶ هزار جلد فروش داشته، با کشته شدن دو کودک به دست پرستارشان شروع می‌شود و براساس داستانی واقعی به نگارش درآمده است.

«یاسمینا رضا» هم در این دوره برای نوشتن رمان «بابل» برگزیده شد. او که بیشتر برای نگارش دو نمایشنامه «خدای کشتار» و «هنر» شهرت دارد،‌ برای کسب این جایزه «آدلاید دو کلرمون ـ تونره» (آخرین نفر ما)، ‌ «رژی ژافرت» (آدم‌خوارها)، «سیمون لیبراتی» (دختران کالیفرنیا) و «لیلا سلیمانی» (ترانه شیرین)‌ را پشت سر گذاشت. «رضا» از معروفترین نویسندگان فرانسوی است که تاکنون جوایز «انگلو ساکسون»، «تونی» و «لارنس اولیویر» را کسب کرده است.

جایزه «گنکور» در سال ۲۰۱۵ به رمان «قطب‌نما» نوشته «ماتیاس انارد» اعطا شد. این جایزه اولین‌بار در سال ۱۹۰۳ از سوی «ژول» و «ادمون گنکور» راه‌اندازی شد. اگرچه برنده این جایزه تنها مبلغی ناچیز معادل ۱۰ یورو دریافت می‌کند، اما جایزه غیررسمی «گنکور» که فروش بالای رمان برنده را برای نویسنده‌اش به ارمغان می‌آورد، بسیار باارزش‌تر از جایزه اصلی است. گفته می‌شود اثر برنده جایزه «گنکور» بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار نسخه در بازار فروش خواهد داشت.

از برندگان سرشناس این جایزه می‌توان از «مارسل پروست» در سال ۱۹۲۹، «سیمون دوبووار» در سال ۱۹۵۴ و «پاتریک مودیانو»، برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۱۴ نام برد.

جایزه «رنودو» در سال ۱۹۲۶ توسط چند منتقد هنری در تکمیل جایزه‌ «گنکور» راه‌اندازی شد و به نویسنده‌ای که جایزه‌ ادبی بزرگی دریافت نکرده است، اعطا می‌شود. «ژولین کراگ» تنها نویسنده‌ای بود که در سال ۱۹۵۱ با وجود آن‌که برای کتاب «ساحل جزیره‌ سرت» موفق به کسب این جایزه شد، از دریافت آن خودداری کرد.

ادبیات اقلیت / ۱۴ آبان ۱۳۹۵

کانال سایت ادبیات اقلیت در تلگرام

تمامی حقوق برای پایگاه اینترنتی «ادبیات اقلیت» محفوظ است.

رفتن به بالا