«شب شعر تبسم» برگزار می‌شود Reviewed by Momizat on . روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان اعلام کرد: یادمان دادخواهی برای شهیدان و قربانیان راه مبارزه با تفکر طالبان با عنوان «شب شعر تبسم» در تهران برگزار می‌شود. خان روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان اعلام کرد: یادمان دادخواهی برای شهیدان و قربانیان راه مبارزه با تفکر طالبان با عنوان «شب شعر تبسم» در تهران برگزار می‌شود. خان Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » خبر و گزارش » «شب شعر تبسم» برگزار می‌شود

«شب شعر تبسم» برگزار می‌شود

«شب شعر تبسم» برگزار می‌شود

روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان اعلام کرد: یادمان دادخواهی برای شهیدان و قربانیان راه مبارزه با تفکر طالبان با عنوان «شب شعر تبسم» در تهران برگزار می‌شود.

خانه ادبیات افغانستان «شب شعر تبسم» را عصر شنبه ۱۲ جدی (دی) ۱۳۹۴ خورشیدی در تالار مهر حوزه هنری برگزار می‌کند. در این نشست، شاعران مهاجر مانند محمدحسین فیاض، محمدسرور رجایی، شوکت‌علی محمدی، محسن سعیدی، زهرا زاهدی، سلمان‌علی زکی، زهرا جعفری و علی‌مدد رضوانی سروده‌های خود را درباره شهیدان راه مبارزه با طالبان می‌خوانند. هم‌چنین دکتر محمدسرور مولایی، استاد دانشگاه و دکتر صادق دهقان، مدیر خانه ادبیات افغانستان درباره جنبه‌های گوناگون «جنبش تبسم»، مبارزه با تفکر طالبان و نقش ادبیات در این زمینه سخن می‌گویند.

گردهم‌آیی بی‌سابقه مردم افغانستان در بیستم عقرب (آبان) ۱۳۹۴ در شهر کابل آغازگر راهی شده است که از آن به عنوان «جنبش تبسم» یاد می‌کنند. دلیل این نام‌گذاری نیز آن است که طالبان پس از گروگان‌گیری سی و یک مسافر از قوم هزاره در اسفند (حوت) ۱۳۹۳ در راه زابل، هفت تن از آنان را که شامل پیرمردان و پیرزنان و دو کودک به نام‌های «شکریه تبسم» و «شوکت‌علی» بودند، در ماه عقرب (آبان) امسال به صورت فجیعی سر بریدند. این رویداد دهشت‌ناک سبب خشم مهارناشدنی مردم شد. شمار زیادی از مردم از همه اقوام و قشرهای اجتماعی پیکرهای غرقه به خون این هفت تن را بر دوش خود، حمل و با تجمع در برابر کاخ ریاست جمهوری افغانستان به بیدادگری طالبان و سکوت حکومت مرکزی افغانستان در برابر جنایت‌های این گروهک تروریستی اعتراض کردند. پس از آن، یادبودهای متعددی در سراسر جهان برای حفظ نام و یاد قربانیان زابل و همه شهیدان راه مبارزه با اندیشه طالبانی در گوشه و کنار کشور برپا شده است.

«شب شعر تبسم» با همکاری حوزه هنری از ساعت ۱۵ تا ۱۷ عصر شنبه ۱۲ جدی (دی) ۱۳۹۴ خورشیدی در تالار مهر حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، تقاطع خیابان حافظ برگزار می‌شود و حضور علاقه‌مندان به ادب، فرهنگ و هنر در آن آزاد است.

ادبیات اقلیت / ۷ دی ۱۳۹۴

تمامی حقوق برای پایگاه اینترنتی «ادبیات اقلیت» محفوظ است.

رفتن به بالا