لذت ادبی باعث اعتلای انسان است Reviewed by Momizat on . ادبیات اقلیت ـ خواندن رمان و ادبیات داستانی سرگرمی و تفنن است یا کنشی متفکرانه و اندیشه‌محور؟ آیا میان این دو مرز روشنی وجود دارد؟ وقتی می‌خواهیم کتابی (رمانی ـ ادبیات اقلیت ـ خواندن رمان و ادبیات داستانی سرگرمی و تفنن است یا کنشی متفکرانه و اندیشه‌محور؟ آیا میان این دو مرز روشنی وجود دارد؟ وقتی می‌خواهیم کتابی (رمانی ـ Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » خبر و گزارش » لذت ادبی باعث اعتلای انسان است

لذت ادبی باعث اعتلای انسان است

لذت ادبی باعث اعتلای انسان است

ادبیات اقلیت ـ خواندن رمان و ادبیات داستانی سرگرمی و تفنن است یا کنشی متفکرانه و اندیشه‌محور؟ آیا میان این دو مرز روشنی وجود دارد؟ وقتی می‌خواهیم کتابی (رمانی ـ داستانی) بخوانیم، در جست‌وجوی چه هستیم؟ آن‌که سرگرم‌ترمان می‌کند یا آن‌که پرسش‌های بیشتری در ما برمی‌انگیزد و بیشتر به فکرمان وامی‌دارد؟ به هر حال رمان خوب کدام یک از این دو است؟

عباس عبدی، داستان نویس، در پاسخ به سؤال فوق گفت: مختصراً بگویم هدف من از خواندن و حتی نوشتن، لذت بردن است و نه سرگرمی و تفنن. اما نکته ای که هست این است که هر وقت کتاب و رمان و داستان می خوانید، اندک اندک سلیقۀ خود را ارتقا می دهید و کم کم از هر متنی لذت نمی برید و حتی بعضی ها را توهین به شعور و سلیقه خود می دانید.

عبدی در توضیحی دربارۀ مفهوم «لذت بردن» گفت: به نظر من پیچیده شدن سلیقه و پروسه لذت بردن خود نوعی اعتلای شخصیتی هم هست و سبب راه یافتن به مجموعه خصایل انسانی. این است که به رشد و توسعه خواننده منجر می شود.

عباس عبدی، داستان نویس، متولد ۱۳۳۱ است. برخی از آثار او عبارت اند از: «قلعۀ پرتغالی»، «دریا خواهر است»، «شناگر» و «باید تو را پیدا کنم». او با نخستین مجموعه داستانی‌اش، «قلعه پرتغالی‌ها»، به عنوان نامزد هشتمین دوره جایزه هوشنگ گلشیری معرفی شد.

تمامی حقوق برای پایگاه اینترنتی «ادبیات اقلیت» محفوظ است.

رفتن به بالا